Lepší je jít za sluncem, než za svým stínem.

Přátelé buďte vítáni!

Listopad 2016

O betlému i jiném v Horní Lidči.

30. listopadu 2016 v 17:08 | Přemysl Čech |  Výlety.
Obcí Horní Lideč jsem kdysi díky své práci často projížděl autem, ale nikdy jsem se tam nezastavil.. Teď po víc, jak 10 letech jsem se tam rozjel s přáteli vlakem podívat se na jejich proslulý a celoročně vystavený mechanický, ručně vyřezávaný betlém. Je tam pro něj postavená budova, která je zároveň i informačním centrem se sociálním zázemím a je otevřena každý den kromě pondělí. Nachází se v blízkosti kostela, který je moderní stavbou převážně ze dřeva, postavenou v 90.létech minulého století a v době naší návštěvy byl i otevřený.. Jinak naproti se nachází kavárna, kde se dá velmi dobře posedět, majitel velmi ochotný a taky jsme se od něho dověděli další podrobnosti z okolí..
Jinak obec se nachází v blízkosti nádherné krajiny kolem Pulčína. O jeho skalách i blízkých Čertových skalách, oblíbeném to trenikovém místě horolezců jsem psal už kdysi v článku "O výletu na Pulčín."


Tak že, pokud se nechcete podívat na betlém právě v předvánočním čase, je lepší si sem udělat výlet někdy od května do září, kdy se to dá spojit s krásným výletem do pulčinských skal i dalšího okolí.
A teď už obrázky.


Budova info centra, kde jsou výstavní prostory betlému..Několik výjevů z betlému.. Nafotit se celý nedal kvůli malému světlu, blesk fotoaparátu zvládl jen záběry z blízka..Některé postavy byly statické, jako třeba tyto, jiné byly v pohybu..Paní z infocentra nám uděla výklad o tom, co je tam znázorněno za stavby.. Jsou hlavně ze Zlínska, asi i na jednom z obrázků poznáte velehradský kostel, ale i jiné miniaturní repliky staveb z tohoto kraje..Ten velehradský se nachází pravě tady vpravo..

Ale teď ještě jinam.


Měli jsme opravdu pekelné štěstí, že jsme stihli ještě v info centru výstavu čertovských kostýmů z různých míst tohoto kraje..Hned, jak jsme si je doprohlíželi přijela "mikulášská eskadra", aby čertiska až do jejich prosincového řádění nechala odpočinout u majitelů..Toho bych v noci potkat nechtěl..Většina těchto masek se sejde ve Valašských Kloboukách na proslulé a hojně navštěvované čertovsko - mikulášské šou.. Bude to už 25.ročník zdejšího "jarmeku".. Letos se koná 3.prosince, tak kdo se chce pobavit či vystrašit ať neváhá..No a to je pohled na místní kostel sv.Václava i se zvonicí..A na závěr ještě pohled do jeho interieru..


A to už je zase pro dnešek přátelé FŠECKO..Mrkající Jen ještě odkaz na článek o Pulčínu..

http://premyslcech.blog.cz/0908/o-vyletu-na-pulcin

O tom, jak vzniká něco z ničeho..

30. listopadu 2016 v 10:06 | Přemysl Čech |  O vesmíru a informatice.

Právě před rokem jsem publikovat tento článek na iDNES a dnes jsem si ho jen přetáhl sem do mé rubriky "O vesmíru a informatice."O tom, jak vzniká něco z ničeho..
30. 11. 2015 15:26:17
Ne opravdu nechci psát o politice, byť i tohle by se jistou politikou mohlo zdát. Ten věčný rozpor mezi idealismem a materializmem a tím spíš mezi náboženskou vírou a vědeckými objevy. Ten věčný souboj mezi myšlenkou a hmotou.
Náboženství a víra v Boha tu existuje v různých podobách po tisíciletí stejně, jako poznávání materialistického světa vědou.. A zdá se, že tyto dva směry tu budou vedle sebe existovat ještě hodně dlouho. Ale nemusí to být tak docela pravda. Dlouhodobě a poslední dobou mnohem rychleji, ve světle vědeckého pokroku, se církevní doktrína začíná pomaličku přibližovat k té vědecké.. Církev čím dál méně popírá vědecké objevy a zdálo by se, že vlastně díky nim i ztrácí půdu pod nohami.. Ale opak je pravdou, protože i věda má svá slabá místa na kterých se církvi dobře dýchá..
A tím hlavním, ale i pochopitelným paradoxem vědy je, že nedokáže uspokojivě vysvětlit, jak vzniklo něco z ničeho.
Jediného čeho jsme se zatím dočkali a to ještě na základě nepřímých důkazů je teorie o velkém třesku, ale nikdo už nedokáže ani nastínit, co bylo před ním.. Jak mohla vlastně hmota vzniknout z ničeho? Jak mohlo tak gigantické množství hmoty vzniknout, když musíme připustit, že na samém počátku nebylo opravdu nic, tedy ani hmota a tím i vlastně ani prostor a čas.
Církev má právě pro tohle svou základní "pravdu" když říká, že vesmír a tím i zemi stvořil Bůh a třeba potom i díky tomu velkému třesku.. Jak to může věda vyvrátit, když nemá sama žádné vysvětlení.?
A přece by mohlo existovat řešení tohoto paradoxu, kdy z ničeho vzniklo něco, ocitlo se to v něčem a začal existovat nějaký čas. Tím vysvětlením by mohl být - "Paradox ničeho".. Ten tkví v tom, že NIC je velmi nestabilní veličina. Abych to zjednodušeně vysvětlil, tak to NIC se chová jako zip.. Máte ho v kalhotách a nějaký čas drží.. Ale po čase se sám od sebe začne rozepínat a sám se není schopen zapnout.. A stejné to je s ničím.. Náhodně se může rozdělit na něco plus a něco mínus, což dohromady dá zase nic. Ale protože to funguje, jako ten zip nemá to žádnou tendenci se zpětně slučovat.
A tak se nám tu objevilo najednou NĚCO plus a NĚCO mínus. To první by měla být hmota ve všech jejich formách a mohla být oním materiálem pro velký třesk.. To druhé mohla být informace o té hmotě a posléze pak potažmo o celém vesmíru.. Proto si myslím, že vedle sebe existuje hmotný vesmír a ten informační.. Zatím, co hmotný vesmír informace vytváří, ten informační je "vstřebává" a pracuje s nimi..
Zatím co to hmotné, pro nás "viditelné a uchopitelné", nevidí ten vesmír informační, tak naopak on vidí nás.. Je to něco, jako když máte zrcadlové okno, vy vidíte ven, ale ten venku v okně vidí jen sám sebe.. Náš "svět" pracuje s nejvyšší rychlostí světla, v informačním "světě" je rychlost okamžitá. Je to tím, že zatím co hmota je rozmístěná ve vesmíru nerovnoměrně, u té informační struktury je to naopak. Je rozmístěná naprosto rovnoměrně a dosahuje v každém okamžiku tam, kam se rozepne hmotný vesmír.. Vytváří v podstatě velmi hustou všesměrnou síť, která registruje všechno, co se děje ve vesmíru a ukládá to do své nekonečné paměti. Proto ví o každé myšlence, o každém kroku i činu..
A právě tyhle dva vesmíry by jednou mohly sblížit idealisty a materialisty, či církev a vědce..

O tom, že v EU bude za pár roků větší nesvoboda, jako na Kubě..

27. listopadu 2016 v 17:52 | Přemysl Čech |  Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=569920

Chodila na zdravku.

27. listopadu 2016 v 12:49 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

Tichá domácnost.

26. listopadu 2016 v 12:01 | Přemysl Čech |  Vejšpechty z FA.
Dneska opět jeden srando příběh z odpoledne.. Šel jsem plavat a stavil jsem se v Lídlu na rohlíky. Když jdu kolem toaletního papíru slyším, jak jeden tak padesátník povídá známému:
"Kvůli tomu hajzlpapíru máme doma tichou domácnost.. Včera mě pro něj žena poslala a já omylem vzal papírové utěrky.. Když jsem je donesl, tak ječela, jak pavián, že jsem neschopný, k ničemu a bůh ví, co ještě na mě nakydala a zakončila to větou, jestli se budeme teď vytírat s těmi velkými utěrkami.. A tou už jsem byl z ní tak vytočený, že se mi rozšířil zrak, podíval se na její pozadí a odsekl jsem ji, že na tu její širokorozchodnou prdel budou ještě i tyhle malé.. No a máme teď tichou domácnost. Docela si to užívám. Mrkající

Amaroun a la Babiš..

24. listopadu 2016 v 8:28 | Přemysl Čech |  O jídle.

Dostal jsem před volbami u stánku ANO jednu dost už suchou koblihu, tak jsem se rozhodl z ní udělat šťavnatý "Babišův amaroun".. Konečně se to dalo s chutí sníst..Smějící se


Materiál...

A výsledek.MrkajícíVoda..

23. listopadu 2016 v 16:27 | Přemysl Čech |  Vejšpechty z FA.

Voda nejlépe vystihuje základní filozofii vesmíru a to, že vše by mělo být v rovnováze.. Vodík je hořlavý plyn, kyslík jeho hoření umocňuje a dohromady spolu vytvoří vodu, která hasí oheň..

A lidé to pořád nechtějí pochopit, protože třeba dva vznětliví lidé, když jsou spolu, nikdy nevytvoří tu "vodu", která by je hasila a to hlavně ke své vlastní škodě.


Změna orientace.

20. listopadu 2016 v 16:07 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

Když kytka dává pusu..

18. listopadu 2016 v 17:37 | Přemysl Čech |  Fotky pro radost.

O tom, že boj s globálním oteplením je hlavně dobrý kšeft..

14. listopadu 2016 v 16:38 | Přemysl Čech |  Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=567097

O cestě před rokem..

14. listopadu 2016 v 13:53 | Přemysl Čech |  Vejšpechty z FA.
Tak dnes jsem měl opravdu zvláštní cestu domů z výletu ve Zlíně. Tak předně jsem si koupil lístek na vlak, který jsem nakonec nepotřeboval. Ve vlaku ze Zlína do Otrokovic, než ke mě přišla průvodčí došlo k zastavení.. A stáli jsme a stáli. Po čase nám oznámila průvodčí, že někdo si lehl na koleje, tak nemůžeme pokračovat. Posléze po nějakém dalším čase nám oznámila, že ležící pravděpodobně odmítá z kolejí odejít i na výzvu policie a byli jsme vyzváni ať opustíme vlak, že dál nepokračuje.. 150 m dál byla naštěstí trolejbusová zastávka.. Líbilo se mi, že lidi ani nebyli až tak moc nasraní a dělali si z toho spíš legraci.. Ve stínu současných událostí v Paříži ani raději nechci říkat, co bylo i jednou z teorií.. Ale nejvíc lidi říkali, že policisté už jsou tak ustrašení z těch "sluníčkářů", že toho dotyčného raději přemlouvali, než, aby ho násilím z těch kolejí dostali.. Tak jsem zaplatil za trolejbus a na nádraží potkal kamarádku ještě z dob před listopadem z práce, která se vracela Egyptu. Přijel pro ni manžel, i když jsem po celou dobu, co jsem ji neviděl slyšel, že je s ním rozvedená.. Inu řeči se říkají,pravdu málo kdy mívají.. Domů jsem dojel autem.. Jo, tak dnes jsem zažil a dozvěděl se víc, než je obvyklé.. Mrkající

Kdo mě zachrání..

13. listopadu 2016 v 13:46 | Přemysl Čech |  Texty písní.

O vyhlídce z věže kostela ve Starém Městě..

11. listopadu 2016 v 16:17 | Přemysl Čech |  Kostel sv.Ducha - Staré Město
Přátelé, už několik roků zde informuji, jak postupuje stavba docela unikátního kostela ve Starém Městě. Aby se kdokoliv mohl podívat do historie, co jsem o něm psal, udělal jsem tu pro tuto stavbu a oslavy spojené s ním zvláštní rubriku, protože si myslím, že toto místo spojené s Cyrilem a Metodějem a s osídlení Slovany si to zaslouží.

Na ploše u kostela se pořádají také různé slavnosti, hlavně pak ta podzimní Michalská..

Kostel je sice v provozu, ale stále je nedokončený a tak, jak se získávají na něj peníze, tak stavba pokračuje. A právě minulý měsíc byl zprovozněna vyhlídka "Metoděj", což je jedna z věží kostela. Ta druhá symbolizuje právě Cyrila, bude na ní jednou také vyhlídka a bude mít i výtah, ale to je zatím hudba budoucnosti.. Na tu zprovozněnou se musí prostě pěšky, tak to i prospívá zdraví.. Nad zemí se tyčí do výšky 45 metrů, ale musíte vyjít o pár metrů ještě víc, protože se na ni vchází z podzemních prostor. měla by být celoročně otevřená v pracovní době zdejšího informačního centra.

A teď už k fotkám.


Celkový pohled na futuristický kostel. Za nim je muzeum Slovanů. Na vyhlídku byla otevřená ta věž, co je víc vidět.Když stoupáte po nekonečných schodech nahoru spatříte místo, kde by jednou měly být zavěšené zvony..Nahoře pohled do druhé prosklené věže sám přímo říká, že je tu ještě práce, jako na kostele..Pohled na muzeum pod kostelem.. Bohužel se tu dá v podstatě fotit jen přes sklo, které není čisté a dělá odrazy..Mezi skly jsou mezery, tak že směrem k zemi se fotit dá i mimo skla..Jeden z výhledů..Tady jsem při focení trochu riskoval pád fotoaparátu do hloubky, kdyby mi vykloul z ruky, ale chtěl udělat tu fotku mimo skla. Uprostřed troúhelnikového náměstí vidíte něco, jako malý zámeček. Jedná se o prodejní a výstavní centrum bonsají, které stojí v sezoně opravdu za návštěvu.

A to je pro dnešek všechno, Jak bude zase nějaká změna k lepšímu, budu opět informovat..

Martin...

11. listopadu 2016 v 9:17 | Přemysl Čech |  Vejšpechty z FA.
Ten Martin je poslední dobou tak teplý, že by mohl jezdit i čele průvodu Prague Pride..