Lepší je jít za sluncem, než za svým stínem.

Přátelé buďte vítáni!

Květen 2016

Namlouvání..

29. května 2016 v 17:47 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

O cestě v chráněné oblasti u Popovic..

27. května 2016 v 16:23 | Přemysl Čech |  Výlety.
Přátelé, už jsem v tomto místě několikrát byl, ale tahle cesta byla výjimečná.. Ta první dobrá věc byla, že jsem snad po prve za život uslyšel na jaře kukat kukačku a měl jsem u sebe peníze, tak že bych podle zdejší pověry mohl přijít k penězům.. No.. No za pár minut mi přišla sms z banky, že mi bytové družstvo vrátilo přeplatek za nájem.. Tož takhle si to zbohatnutí fakt nepředstavuji..
To už bohatější byla ta druhá vyvedená věc a to, že jsem měl konečně ideální počasí na focení žab a na poslouchání jejich koncertu.. Při třech předchozích cestách byly zalezlé v rákosu..
Touto chráněnou oblastí vedou dvě cesty, jedna po louce a druhá mezi stromy a tak většinou pokud nejdu až do vesnice, tak jednou jdu tam a druhou zpátky..
Ale teď už obrázky z cesty, nejdříve té po louce..


Hned na začátku cesty mi do zelené přírody dával i semafor zelenou..Na louce se vytváří společenství rostlin, které v dané části louky převažují, protože ji zřejmě složením půdy, či zamokřením místo vyhovuje..Ale místy se pěstuje i multikulturní společenství..Ale modráskům je to fuk, oni berou za vděk i odkvetlé pampelišce..A klidně chlastají i z blatiska.. Kdyby si alespoň dali gumáky..Tady zase převažují zářivé kopretiny..Včala si nemůže dovolit být zbůh darma na odkvetlé papelišce nebo léčivém bahně, musí pilně sbírat med a pyl..Tahle kopretina ze sebe v marnivost udělala sluneční hodiny.. Ukazovala přesně.. Upravil jsem si podle ní i digitální hodinky..Některé květy se v marnivosti nechaly prozářit sluncem..Jiné asi fialověly zlostí, že neprší, když mají žízeň..Jiné růžověly radostí, že je slunečno..A už jsme na té druhé cestě, co vede mezi stromy a klikatí se kolem ní i potůček..I stromy měly marnivé listy toužící po nasvícení sluncem..I zde kvetly nádhery přenádherné..A obě tyto cesty vedou k rybníkům.. Vodní ptáci učily svou drobotinu elegantní plavbě po hladině..A kolem břehu samé krásné žáby a kvákaly či z jejich hlediska zpívaly, jako by byly na superstár..Členky tohoto pěveckého sboru koukaly z vody, kam se člověk podíval..Tahle potápka byla už asi z výchovy mladých tak unavená, že vyhledala samotu.. A i já mám už dost napsáno, tak pro dnes končím a příště zase o blízkém areálu odpočinku, sportu a zábavy..
Na brzkou schledanou přátelé..Mrkající

Vejšplechty z FA

25. května 2016 v 18:08 | Přemysl Čech |  Vejšpechty z FA.
Včera se mi opět potvrdilo, že když se někam rozjedu z náhlého "pominutí" mysli, čeká mě tam něco neobvyklého..
První, co mě tam mile zaskočilo bylo jaro.. To druhé byl podzim..
Když jsem přišel k chrámu a k sousedící budově katolického gymnázia, překvapily mě ty proudy žen, které mezi bazilikou a školou proudily.. Zjevně se nejednalo o studentky, protože to byl můj ročník a výš, některé i daleko výš.. Když jsem se rozhodl "proudit" s nimi nějak divně po mě koukaly..Trochu jsem znejistěl, protože byly ve zjevné přesile, odhaduji, že jich bylo minimálně ke stu.. Opravdu jsem to nechápal, protože MDŽ už bylo a den matek teprve bude.. Teprve až když jsem davem došel k prezenčním listinám jsem pochopil a vůbec bych se nedivil, kdyby se mě přítomný arcibiskup J.G. zeptal - PANE VY JSTE VDOVA???
P.S. Ale musím konstatovat, že ani kdybych nebyl pod dohledem, tak bych si nevybral, přes to, že výběr byl obrovský..

Z druhého setkání vdov s arcibiskupem Graubnerem na Velehradě 11.4.2013

Usmívající seUsmívající seUsmívající sePřátelé, učinil jsem tady na facebooku zásadní objev, který se týká blondýnek.. Už jsem to tu trochu naznačil.. Pokud jde o mou minulost vždycky jsem se dokázal bezhlavě zamilovat jenom do brunetek s odstíny do světla a do tmava.. Dnes docházím k přesvědčení, že se asi někde stala chyba, protože blondýnky jsou moc fajn ženy, jak jsem právě tady zjistil.. A jak? Prostou statistikou.. Mám tu hodně přátel, co znám osobně, ale ty většinou znám z dřívější doby.. Ale osobně znám z facebooku, tak, že jsme se přímo na něm, tak nějak úplně přirozeně domluvili na setkání, bez nějakého tlačení jeden na druhého, jen čtyři ženy a všechny jsou bezvadné a půvabné blondýnky.. A u všech je v domácnosti pes.. Nevím čím to je, ale asi mají větší kamarádský potenciál a nebo hůř vidí, že stále, a to i přes osobní setkání se tváří stejně přátelsky.. No brunetky promiňte, ale statistika je věda a ta se nedá ošidit.

O vlastenectví a populizmu..

24. května 2016 v 13:27 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=523059


O tom, proč miluji Velké Pavlovice.

19. května 2016 v 17:02 | Přemysl Čech |  Fotoblogy o městech i přírodě.
Když byly Velké Pavlovice povýšeny v roce 1967 na město, přišlo mi to tenkrát velmi srandovní, protože jsem neznal nic "vesnicovatějšího", jako tenkrát ty Pavlovice a v podstatě jsem si ten názor uchovával až do 89. roku, protože to bylo snad jediné město v Česku, kde lidi na ulici před barákem pěstovali řepu a brambory misto květin a trávníku.. Ale po listopadu, kdy se lidé dostali zpět ke své půdě se všechno začalo radikálně a rychle měnit a stejně tak i já jsem změnil svůj názor.. Je to sice stále město s výrazem vesnice, ale ten už je velmi hezký a vlídný. Velké Pavlovice, ta nejsou jen městem skvělého vína, zvláště pak červeného, ale jsou i plné květin a stromů, mají teď hodně malebných zákoutí a je zde opravdu, co navštívit. Tak půjdu zase na to tradičně přes fotografie a snad budete se mnou souhlasit, že mám důvod to město mít rád..


V každém městě najdete situační plánky ulic a staveb, ale tady jsou hlavní plánky "Naučné stezky dřevin".. A tak i takové dřevo, jako jsem já, když si nemohu vzpomenout, jak vyhlíží nějaký strom, mohu se jít na něj podívat. Musíte uznat, arboretum v rámci města jen tak někde nenajdete.Většinou jsou dřeviny známé a místní, ale najdete zde i exotiky, Magnolii velkolistou, která roste nejvíc v Alabamě v USA.. V Česku málo kde.. Takže je v tomto městě i trochu Ameriky..Jsou zde i klasické magnolie a ty zase na podzim vytváří trochu erotiky..Ve vinohradech kolem jsou zajíci velcí skoro, jako klokani a neustále vás hecují, aby jste je zkusili chytit..Když vám tu přejde bažant přes cestu, tak na rozdíl od černé kočky to znamená, že vás čeká nějaké štěstí.. Proto je v tomto městě i tolik šťastných lidí a já si tam pro něj taky rád jezdím..Zámek, který nebyl památkově chráněný se stal po gruntovní opravě domovem EKO CENTRA a jezdí sem lidé, co se o ekologii nejen zajímají, ale i starají.. A je tu o ně dobře postaráno dobrým jídlem..Dobrým spaním..


A také dobrým nočním životem.. Nakonec vino je ten nejlepší lék a kdyby ho všichni s mírou užívali, tak doktoři snad i zkrachují..Jen se podívejte z jaké krásy se vyrábí..Určitě to vidíte i vy, že hrozny jsou tekuté sluníčko..A na jakých krásných místech se pěstují můžete vidět i z rozhledny pokud se vám nezatočí hlava..Ale s vínem nespěchejme, ještě se můžeme kouknout na bývalé těžební místo cihelny, kde dnes vzniká jakýsi eko park o který se starají kozy a ovce..A nemyslete si, že nejsou bdělé. Ihned vás dojdou zkontrolovat jestli neděláte nějakou neplechu a nebo zda jim nesete něco dobrého na plechu..A že ekologie, je po víně hned na "prvním" místě svědčí i tato lampa, která nejen svítí, ale produkuje i kyslík..A že si v tomto městě umí zdravě posvítit nejen na sebe, ale dokonce i na své návštěvníky, svědčí tato mapa.. Každý, kdo navštíví místní informační centrum může do mapy zapíchnout barevný špendlík do místa odkud přijel.. Tak místní informatik jediným pohledem zjistí, kde je reklama města dostatečná a kde bude potřeba zvýšit úsilí, protože přátelé, řekněme si to slovy Járy Cimrmana - "Boj o kvalitního turistu nikdy nekončí.."Vedle zámeckého ekocentra je, jak jinak, zámecká ekozahrada..Pod zahradou je "EKO" sklep Františka Lotrinského s pro různé "lázeňské" příležitosti, kde je vyžadovaná pitná kůra vína..Že se nejen žízeň hasila, svědčí tato historická stavba pro hasiče..A že se hašením žízně vínem zabývají i architekti svědčí tyto novodobé "opilé sklepy"..


No ale teď už konečně k tomu, proč hlavně miluji Velké Pavlovice..


Množí se tam věci..Přátelé, všude jinde platí, že co vypijete to "vytlačíte", tady je to naopak, co vytlačíte to vypijete..No a také je to jedno z mála měst, kde mám svou ulici, označený směr, kam mám jít, a vím, že tam najdu sklep..Mrkající


To opravdu nejde, takové město nemilovat..Líbající

O tom kolik potřebuje zdravotnictví peněz..

18. května 2016 v 10:17 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=521387

Poučení z minulosti

15. května 2016 v 12:47 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

O auto-moto-velo-salonu v Luhačovicích..

13. května 2016 v 17:45 | Přemysl Čech |  Výlety.
Přátelé, možná někoho překvapí, že právě v Luhačovicích u příležitosti otvírání pramenů pro veřejnost se koná i největší česká výstava aut, motorek a kol.. Ale kde jinde ji udělat, než právě tady, protože je to velmi výchovné, neb výstava přímo nabádá k pitnému režimu účastníků silničního provozu v rámci nealkoholických minerálních vod. Už Jára Cimrman říkal, že řidič se má raději za jízdy posrat z minerálky, než se opít z chlastu a způsobit dopravní nehodu..
A že toho bylo na výstavním place hodně k vidění vám snad naznačí několik obrázků z této, nebál bych se říct, světové akce, protože na ni poslala dotaci stát, kraj a EU..


ˇUčastníci výstavy se sjížděli, jak se dalo.. Mnozí byli prozíraví a vezli si sebou i vysoké kolo ze kterého bylo přes davy lidí vidět lépe na exponáty..Přijížděli i autobusy natřené vtipně zeleně, aby byly uznány za eko vozidla v rámci euro norem..Tak třeba tito dva mladíci měli se svým autem nulovou spotřebu, a emise jen, když si náhodně uprdli..Výstavy se zúčastnila i jednovaječná dvojčata ze zkumavky EU..Přátelé, i tohle auto má nulovou spotřebu.. Jistě se divíte, proč je tak široké.. Je to pochopitelné, širší auto může tlačit víc lidí a je tak rychlejší..Emise, spotřebu a obsah minerálních látek v krvi kontrolovali nekompromisně četníci ze Saint Tropez..Na výstavě nemohl chybět hadrolet v rallye úpravě.. (Ovšem pro jízdu ve městě musel použit hybridní šlapací pohon..)Výstavní molo motorek pro ty, co chtějí při jízdě dýchat čerstvý vzduch z ubíhající krajiny..U těchto aut jakýsi eurokomisař ukazoval euroobčanům rozdíl mezi hranatým autem a tím aerodynamickým..Některá auta byla kvůli úspornosti provozu tak odlehčená, že si je majitelé raději drželi, kdykoliv se zvedl vítr..Jako na každé takové výstavě, i zde nemohly chybět milé hostesky, které ovšem občas žasly nad nedostatečnou znalostí euronorem u návštěvníků..Tohle auto pro jednoho dostalo speciální ocenění za nejmenší odpor při prorážení vzduchu.. Už se pracuje v Bruselu na normě, že auto nesmí být širší, než jeden metr.. To, že uveze jen jednoho motoristu odrazil eurokomisař Hasan tím, že i osmiveslice je úzká a kolik uveze lidí..Pak si dal šlofíka..I tohle auto umožňuje jízdu na čerstvém vzduchu a na víc má výtečnou brodivost..Samo sebou, ale nejvíce euro normám odpovídaly auta na nožní pohon.. Opět krásný výhled, čerstvý vzduch, výtečná brodivost a ty emise jen když..Že je jízda na kole radostnější, než v neekologickém autě dokazuje tento flašinetář.. A k tomu ještě zpíval - Pěju, jak jsem šťastný v EU.. Vyhrál s tou písní před časem v Eurovision song první místo.. (A nemyslete si přátelé, že má v puse dýmku, to je prosím lázeňský hrníček na minerálku v objemu piccolo..)Jízda na vysokém kole bude velmi výhodná zejména pro ženy, protože na ně lační migranti nedosáhnou..A na závěr mé reportáže ukázka toho, že se u nás v duchu směrnic myslí i na výchovu k ekologii a zvykání na bezpečnou výšku už od dětí.. A také si všiměte, jaký strašidelný stín, na tomto kole ten chlapec vrhá.. Ten jistě také odstraší..
Tak vidíte, co všechno dělá EU pro naši bezpečnost, pro své chovance..

To už je přátelé z veletrhu všechno, tak zase někdy naschledanou ze zajímava..

O unitární Evropě..

12. května 2016 v 15:45 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=519858

Byl jsem jako dělo

8. května 2016 v 14:53 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

O Rochusu.

5. května 2016 v 18:03 | Přemysl Čech |  Výlety.
Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus se nachází nad Mařaticemi v Uherském Hradišti. Pod kopcem jsou viiné sklepy a sousedství parku se nachází četné vinohrady.
Tento areál vznikl z původního vojenského cvičiště po odchodu armády z města. Má dvě části, tu rozsáhlou - přírodní tvořenou většinou keřovitou vegetací a loukami, která je postupně osazována dalšími dřevinami, zejména ovocnými sady ve kterých dominují staré odrudy, jsou zde vysázeny oskeruše a podobně. Tyto plochy právě navazují na druhou část, na tu kulturně historickou ve které jsou tři repliky historických domků s interiérem, stodola a pod touto částí je správní budova s učebnou a zázemím pro zaměstnance.. A pak je tu higienické zázemí pro návštěvníky.
A právě na 1.máje letos tu proběhlo slavnostní uvedení celého areálu do provozu starostou města a senátorem panem Valentou.
Ale už k obrázkům z místa.


Předně musím říct, že výšlap na kopec Rochus je hodně strmý tak že špeky dostávají zabrat.. Bohužel i svaly..


Téměř v nejvyšším bodě kopce je kaple sv.Rocha, což je tu jediná původní stavba.. Než k ní dorazíte, tak jste z toho kopce také doražení a dáte klidně i na modlení..Naštěstí cestu do neustálého kopce nám zpříjemňovaly krásné děvčice, tyhle předváděli práci s bičem.. Já ale myslím, že bičovaly ten trávník, že zatím tak špatně vzešel.. MrkajícíNa začátku areálu staveb je správní a výuková budova, vedle ní záchody pro návštěvníky, i když je tu všude tolik houšti, že každý by si tu ten svůj přírodní záchod jistě také našel..První stavení mělo sympaticky zelená vrata k mé mikině..A tak se nedalo toho nevyužít a netvářit se, jako pantáta domu..A proto i stloukání másla už jsem nechal na druhých..Důležité vybavení domu..A po práci na vás čeká pěkné "letiště"..Opravdu nádherný domeček s doškovou střechou..Také se hodně líbil holkám a klukům v lepších i nejlepších létech..Pán se chtěl v duchu Cimrmana podívat do pece na svůj osud.. Kdo ví, co uviděl.. Já to raději neriskoval..A jaké tu děvčata kuchtily výborné amolety s povidly a koláče s makem.. Mňam..


Třetí dům byl v rámci kopce do kopce..Uvnitř, třeba v této místnost byla krom lehárny i výstava ze šůstí...Tož jestli bude studený máj, tož v této stodole bude taky ráj..Tak opustili jsme stavení a je na čase podívat se na místní rostlinstvo..Krajina bývalého cvičiště.. Na louce můžete honit motýly a doufat s Helenou Vondráčkovou, že vás lítat a nebo líbat naučí..A nebojte, jsou tu i ti krásnější, tihle jsou však vzácnější..Pohled pro Mičuriny na část sadu..A co zde najdete za ovoce..A to už jsou lidé, co se o prosazení na vybudování tohoto areálu nejvíce zasloužili..A aby jste si nemysleli, že lidí tam bylo málo, pak opak je pravdou, jen jsem se schválně snažil fotit tak, aby tam bylo, co nejméně lidí a víc toho, co je k vidění..

A to už je všechno, tak zase někdy na výletě naschledanou.. Usmívající se

Májová noc.

1. května 2016 v 9:11 | Přemysl Čech |  Básničky za víčky.