Lepší je jít za sluncem, než za svým stínem.

Přátelé buďte vítáni!

Leden 2016

Lest.

31. ledna 2016 v 18:54 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

O uličkách v Kyjově.

31. ledna 2016 v 15:32 | Přemysl Čech |  Fotoblogy o městech i přírodě.
Jsou města, která navštěvuji každý rok i několikrát, ale jsou i taková, která mě až tak za srdce nechytila a nebo jsou více vzdálená a vracím se do nich na čumendu až po několika létech.. A tak to bylo i s městem Kyjovem, tak nějak mimo trasy mých cest, tak nějak mě ničím v minulosti nenadchlo, protože není ani historické, ani moderní, ale jinak je to takové pohodové město, kterému v podstatě nic nechybí..
V každém městě, do kterého se dostanu hledám nějakou zvláštnost, kterou se odlišuje od jiných a v tomto případě nezklamal ani Kyjov. Ale po pořádku.
Když přijedete do Kyjova vlakem, jako by jste spíš ocitli na periferii u zemědělského skladu se sily na obilí. Do centra musíte poměrně daleko kolem něj šlapat, protože se jednalo o rozsáhlý areál..
Když konečně dorazíte do centra přivítá vás poměrně velké a nesymetrické náměstí.. Žádný obdelník či čtverec, spíš, jako dvě náměstí spojené do jednouho..


Pohled na jednu stranu s trhem..Pohled na druhou stranu s radnicí..Kašna na náměstí a holubi, co se nechají "vykrmovat" od dětí..Kapucínský kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na náměstí z let 1713-1720. Od roku 1784 je farním kostelem. Nad hlavním vchodem je freska Matky milosrdenství s Ježíškem.Radnici, jako by chránil Mariánský sloup..

A konečně se mohu dostat ke zvláštnosti tohoto města.. Z náměstí, jako by paprskovitě vybíhají úzké obchodní uličky, některé průchozí a některé slepé. To jsem zatím v jiném městě neviděl.. No schválně se pojďte se mnou na ně trochu kouknout a počítat..


První ulička..Druhá, ale slepá..Na konci třetí vás čeká teta.. Mrkající
Čtvrtou má "Asie".. NerozhodnýPátá ulička..Šestá ulička..Sedmá ulička..Osmá ulička..Moc důležitá devátá ulička se záchody..A nakonec desátá ulička..Díky této výzdobě byla ta poslední desátá ulička asi nejhezčí..Ještě jeden pohled na náměstí s kostelem i radnicí..Trochu bokem a přece jen ještě na náměstí se nachází tahle restaurace, kam jsem zašel na oběd. Mohu doporučit. Ceny vlídné, obsluha vlídná a jídlo taktéž. Oprvadu jsem se tam za pár korun dobře najedl.. A protože bezprostředně po jídle si má člověk odpočinout, tak je to i poslední fotka z Kyjova.

Tak zase někdy příště přátelé na schledanou.. Usmívající se

Další informace o Kyjově se dozvíte na této adrese..


iDNES

28. ledna 2016 v 12:10 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/493081/o-tom-ze-my-z-vas-ty-prachy-vyrazime.html

blog iDNES

26. ledna 2016 v 18:54 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/492846/o-uplakanem-sobotkovi.html

Ach ta postel..

24. ledna 2016 v 16:39 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

Mrazivý hlas

17. ledna 2016 v 22:24 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

O městě, kde se dá napájet..

14. ledna 2016 v 14:50 | Přemysl Čech |  Fotoblogy o městech i přírodě.
Dnes vás chci pozvat do města, ve kterém měl pan Baťa továrnu, ale nepoznamenal jej nijak zvláště svou typickou architekturou..
Nakoukněte se mnou do historického města Napajedel.. Už ve 14 století tu bylo městečko na řece Moravě, v místech, kde vojenské a obchodní karavany měly brod pro přechod řeky.. Také zde tábořily, protože tu mohly napojit koně i sebe a okolní lesy skýtaly dostatek zvěře pro doplnění zásob masem..
Proto i kašna, která připomíná vznik názvu města nemohla snad ani vypadat jinak..


Otisky bosých nohou a kopyt koňů u tekoucí vody ukazuje na vznik názvu současného města - Napajedla..Když přijedete do Napajedel vlakem nejdřive se běžte podívat na malé lázně kousek od nádraží.. Dnes už je ale jejich "sláva" dávno pryč, lázeňství se tu neprovozuje, ale můžete ochutnat sirný pramen, který tu vyvěrá.. Jinak je to místo už spíše zapomenuté časem..Zde je vyvedený pramen.. Není to rozhodně minerálka na žízeň neb smrdí po záprtcích, ale měla prý výborné léčivé účinky..Fotky z doby první republiky..Složení místní minerální vody..
Od vlakového nádraží je to do města poměrně dlouhá cesta kolem řeky z jedné strany, bývalé Baťovy továrny a domků ze strany druhé.. Pak přes most a pak už jste na okraji historického centra města.. Město to není nějak velké, má jen kolem 7 tisíc obyvatel..Když se při stoupání do centra ohlédnete spatříte bývalou Baťovu továrnu, dnes to je FATRA Napajedla.. Ve městě má i svou podnikovou prodejnu, která stojí za návštěvu.. Vyrábí se tu třeba ubrusy z umělé hmoty, igelitové sáčky a pytle, nafukovací hračky, různé nádoby a podobně..


Než dojdeme na náměstí, stojí za to navštívit místní hřebčín. Vždyť tradice chovu anglických plnokrevníků už tu je 120 roků..Měl jsem smůlu v čase, ve výběhu hřebčína byl pouze jediný..Místní historické stáje..Blízko hřebčína je zámek, který je ale v soukromých rukou a jeho majitel umožňuje jeho návštěvu hodně málo. Nejspíše se do parku i zámku dá dostat o víkendech během letních prázdnin. Já měl prostě smůlu.. Tak snad jindy a nebo ho třeba někdo z vás koupí, zámek je totiž prý na prodej..


Ještě jiný pohled na zámek přes řeku..Naštěstí je tu ještě tak zvaný "Starý zámek" ze 17.století, který byl zrekonstruovaný na penzion.. A to už jsme vlastně na náměstí..Vévodí mu novorenesanční budova radnice z roku 1904..Kostel sv. Bartoloměje s farou..Nově opravené kino a vytvořené náměstí..Na břehu řeky je přístav, restaurace pro "námořníky" a stylové dětské hřiště..A to je pro dnešek zase všechno, zpátky už jsem vlakem nejel a k cestě využil místní UFO. Tak zase někdy naschledanou..Mrkající

Polo vážně, polo sranda... Na iDNES..

14. ledna 2016 v 10:07

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/491243/o-tom-jak-chce-nemecek-vyhnat-prazskou-kavarnu.html

Marťanské noviny na iDNES.

12. ledna 2016 v 13:36 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/491059/o-zavedeni-pasu-cudnosti-narizenim-eu.html

Tak zase na iDNES..

9. ledna 2016 v 16:40 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/490638/o-tom-ze-tri-je-mene-nez-jeden.html

Ach jooo!

9. ledna 2016 v 11:01 | Přemysl Čech |  Básničky za víčky.

O imigraci, tentokrát s nadhledem..

8. ledna 2016 v 16:40 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/490524/o-vytvareni-bezpecne-zony-pro-budouci-azylanty.html

Opět upoutávka..

7. ledna 2016 v 14:08 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/490346/o-tom-ze-asi-slunicko-bylo-dlouho-na-slunicku.html

Zase na iDNES.

6. ledna 2016 v 18:58 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/490251/o-propagande-po-cesku-ve-slunickovem-duchu.html

Tentokrát o politice..

5. ledna 2016 v 17:41 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/490125/o-tom-ze-pro-dobrotu-na-zebrotu-plati-i-nemecku.html