Lepší je jít za sluncem, než za svým stínem.

Přátelé buďte vítáni!

Září 2015

Změna programu

27. září 2015 v 17:52 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

O Valklo..

26. září 2015 v 11:48 | Přemysl Čech |  Výlety.
Valašskému Meziříčí se říká zkráceně Valmez, tak tedy Valašským Kloboukům říkám zkráceně Valklo, nakonec už by jim někdo nějakou zkratku měl vymyslet, tak pro ne zrovna já?
Tedy do toho Valklo jsem se chystal podívat několik let, protože jsem tam byl naposledy před deseti roky a byl jsem zvědavý, co se v tom valašském městečku změnilo.. Mou zvědavost také podpořilo, když jsem se dozvěděl, že místní nadšenci staví repliku valašské vesničky za městem, ale ne v tak komerčním duchu, jako je vybudovaná v Rožnově pod Radhoštěm.
Před těmi deseti roky mě ničím tohle městečko nezaujalo a tak jsem byl zvědavý, co se tam změnilo k lepšímu a musím říct, že jsem byl velmi mile překvapený.. Možná, že to trochu bylo i tím, že můj mozek to tenkrát hodnotil očima řidiče auta a nyní očima turisty, který přijel vlakem.. Ale dost už povídání a dejte se mnou provést městem pomocí fotek, tedy pokud máte čas a chuť..


Nejdříve musím napsat o jediném negativu z tohoto města.. Velmi rušná silnice jej bohužel rozděluje na dvě části, tu se sídlištěm a železniční stanicí a tu, kde je centrum se školami, kulturou a obchody.. Na silnici dochází dost často ke střetům chodců s auty a tak to bylo i tento den..


Náměstí vévodí tahle socha..Zatím ještě krásně zlatá, asi ji z nějakého důvodu holubi neobjevili..Na náměstí byl zrovna trh a já díky němu sehnal to, co jsem dlouho hledal.. Zajímavé je, že jsem to koupil až tady a při tom se to vyrábí pár km od mého bydliště. Inu, jak se říká, pod svícnem je největší tma.. Usmívající seKdyž sazenice jahod na trhu plodí, hned mají přidanou hodnotu..Jiný pohled na trh s historickými budovami..Touhle uličkou jsem se dostal do krásně opravené a nově vybudované části města..Nejdříve jsem navštívil informační centrum ve kterém byl umístěný přes celou jednu stěnu nádherný Betlém..Pohled na jeho část..Když projdete uličkou octnete se ve dvou světech - v tom historickém, který reprezentují i tyto dva domy..A pak v tom současném.. Vznikla tu moc hezká klidová zona s dětským hřištěm, lavečkami a vlídnou restaurací i obchody.. Opravdu to tam bylo moc příjemné a já taková zákoutí, kde se spojuje staré s novým přímo miluji, tedy pokud je to uděláno s vkusem, jako tady..O kus výš je původní stavení.. Ale teď už zpátky z města přes tu rušnou a nebezpečnou silnici se podívat na vznikající nový skanzen lidových staveb..Cesta vede i kolem potoka, kde divoké kačeny mají přímo ráj, protože jablka se jim snáší přímo do vody..A už nás vítá studna, zatím ještě bez vody, ale je v plánu ji prohloubit..Kostelík se zvonicí ve které zatím není zvon.. Ach ty peníze..Když chcete vejít musíte se pořádně ohnout.. Jednak oni byli ti naši předci menší a jednak to bylo tak schválně, aby se lidé tím pokořili před Bohem..Skromná salaš..A v ní je alespoň tak to poděkováno lidem, co přispěli penězi na stavbu tím, že se mohli podepsat na šindel.. Tak jako má FA kamarádka, která mě skanzenem provedla..Těsnění proti chladu je uděláno tak, jak tomu kdysi bývalo a to ovčí plstí...
V samotném skanzenu je ještě stavba seníku, jsou zde vysazené původní ovocné stromy.. Je potřeba říct, že na to, že je budovaný jen díky nadšení , ne za nějaké evropské dotace, a je tu uděláno spoustu práce, ale ta větší část je stále před nimi.. Ovšem, jak já s oblibou říkám - JÁ JIM VĚŘÍM, že to zvládnou..MrkajícíCestou zpět k městu jdeme "fyzkulturní stezkou", kde si každý může zacvičit..Jednotlivá zastavení jsou doplněná o vtipné návody, jak na tom správně cvičit..A tady má reportáž končí, ostatní už si musíte svýma nohama a očima tu ve Valklo "odmakat" sami.. Já si jdu hrát..Mrkající

Článek na iDnesce..

22. září 2015 v 19:21 Ostatní.

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/477777/o-hlouposti-ktera-nenadnasi-ale-vlaje.html

Vego - maso

20. září 2015 v 18:50 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

O "nebezpečné kráse"...

20. září 2015 v 9:27 | Přemysl Čech |  Ostatní.
Na iDNES bezpečně o masožravých rostlinách.. Mrkající

http://premekcech.blog.idnes.cz/c/477359/o-tom-ze-i-krasa-ma-sve-paradoxy.html

Několik fotek ze života mého stínu..

15. září 2015 v 9:30 | Přemysl Čech |  Objevy novin Jerevan.
Nikdo nemá tak oprsklý stín, jako já.. Jen se podívejte na jeho podivné hry..Mrkající


Když zatouží mít bujnou hřívu..Když se chce vyjímat..Když mě chce předběhnout v dosažení severního pólu..Když pořád musí objímat stromy..Když se autům nemravně dívá mezi kola..Když mi ukazuje kam mám jít..Když si pak protáhne nohy, abych mu nestačil..Když si nechává podlézt hlavu krtkem..


Když mě tahá pořád do lesa..Když se mu rozsvítí v hlavě..Když po sobě nechá lozit mého vnuka..Když chce mít ksicht..Když chce jet vlakem..Když seběhne schody rychleji, jako já..Když uklízí po lidech bordel..Když si čte pod lucernou..Když chce být barevný..Když rozdává květy..Když zvoní na stínku, aby s ním šla na rande..Když s ní pak tančí na stromech..


Když všechno si musí ošahat..Ale jednou i stín zestárne a přestane snad dělat blbosti.. Zkusím tomu věřit přátelé.. Zkuste také.. :-)

Missky Onassisky.

13. září 2015 v 16:34 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

O Mikulovu a paralele.

10. září 2015 v 16:21 | Přemysl Čech |  Výlety.
Musím říct, že od té doby, co Mikulov znám a jezdím do něho čas od času, považuji ho za jedno z nejhezčích menších měst v Česku.
A v čem je ta paralela? To je tak, u nás na Zlínsku jsou poměrně blízko sebe dvě města - Uherské Hradiště a Uherský Brod. Zatím co Hradiště je na rovině, tak Brod je, jak já říkám horolezecké město. Všechno je tu do kopce a z kopce. A stejně tak podobně jsou blízko dvě města na tom jihu Moravy.. Břeclav na rovině a blízký Mikulov na kopci. Ty města na rovině se zdají být ideální pro pohodlné a nebo starší lidi.. Ty na kopci pro ty zdatné a turisticky založené.. Jenže v obou typech měst bydlí ti pohodlní, starší i ti zdatní.. Výhodou měst na kopci je, že nutí lidi neustále být v kondici a namáhat tělo byť je to pro některé i bolestivé..
A takovým městem Mikulov určitě je.. Ale lidé tam mají výhodu, že žijí uprostřed vinic a dobré víno posiluje tělo a předchází nemocím, tedy pokud se to nepřežene.
Aby toho v Mikulově s kopci něměli místní lidé, či turisté málo, tak své svaté místo mají na dalším kopci a řeknu vám, město na rozlohu velké není, ale projít ho za jeden den nelze bez skvělé kondice. A pak proč spěchat, když těžké nohy po výšlapech se dají tak nádherně vylehčit va vinném sklípku. Ovšem to chce zase odlehčit i peněženku a když je už odlehčená malým důchodem, tak nezbývá, než utíkat na vlak tažený šílenou Krasomilou..

A teď pár obrázků z tohoto půvabného města.


Pohled na město z Kozího hrádku..Pohled z téhož místa na Svatý Kopeček. Je tu mimo cirkevních staveb, to je křížové cesty a kaple i velmi ceněná lokalita pro chráněné rostliny a živočichy, proto je zde i přírodní rezervací..Vrchol Svatého Kopečku.Na vrcholu kopce na kterém je pak samotné město je poměrně rozsáhlý zámek.Při stavbě se staly skály součástí stěn zámku a doslova z něj na mnoha místech "vyvěrají"..Část nádvoří..I ten kůň vypadá z těch kopců už "unavený"..Ale rychle ze zámku na náměstí.. Je tu příjemě a také zdálivá rovina.. Asi proto tu byl i stánek s prvním burčákem.. A byl opravdu skvělý..Takhle jsem si na vás přátelé připil.. Na Moravě máme dva penicilíny a to právě ten burčák a pak ten koncetrovaný - slivovici.. Burčák je prostě prevence a slivovice už pak jen hasí to, co prevence zanedbala.. Tak snad nebudu muset po ní v zimě sahat..Nevím proč, ale když jsem šel kolem této sochy, tak mě burčák začal otravovat s tím, že už chce opustit tělo..Ještě, že je tu tolik příjemných kaváren, kde se dá odpočinout po "horolezení" a uvolnit po pití burčáku..Tak ještě pohled na kus historie..A na kus novot a hajdy dolů na vlak.. Tak zase někdy jindy a někde jinde na cestách přátelé..
Krasomila je pyšná a nečeká.. Mrkající

Tak zase něco na iDNES.

9. září 2015 v 19:43 Ostatní.
http://premekcech.blog.idnes.cz/c/476041/o-prerozdelovani-ucastniku-ekonomickeho-pochodu.html

Letec

6. září 2015 v 17:29 | Přemysl Čech |  Texty písní.

O podivné jeskyni s unikátní výzdobou.

5. září 2015 v 18:29 | Přemysl Čech |  Výlety.
Když jsem v Mikulově konečně došel na jeho okraj do míst, kde je ta prazvláštní jeskyně, měl jsem pocit, že jsem se ocitnul v údolí.. Ale chyba lávky, jednalo se o obrovský vytěžený vápencový lom.. A právě na konci se nalézal vstup do jeskyně na Turoldu. Spolu s někdejší těžbou vápence byla velká část této jeskyně kdysi zničena.. Její dnešní pokračování bylo objeveno v roce 1951 a na nějaký čas byla později i spřístupněna díky dvoum nadšeným speologům.. Pak jeden zemřel a druhý už neměl vzhledem k věku sílu v provázení pokračovat a jeskyně byla uzavřena. Bohužel dost nedbale a tak se tam dostávali různí vandalové a natropili v jeskyni nevratné škody tím, že se v ní zvěčňovali barvou, ulámaly krápníky a podobně. Až teprve v roce 2004 byla jeskyně znovu zabezpečena a zprovozněná pro prohlídky návštěvníků.. Bohužel, krápníky už uvidí jen na začátku cesty a to ty ulámané..


Naštěstí zde zůstala unikátní výzdoba tak zvaná - turoldská.. Není ojedinělá jen v Česku, ale i celosvětově u jeskyní, které jsou zpřístupněny turistům..


Bohužel se nedalo k výzdobě dostat blíž, abych ji mohl takhle vyfotit, proto jsem ji ofotil z propagačního plakátku.. Tady jsou další fotky, ale z větší dálky..

Ale je zde jiná výzdoba a úské otvory, kterými se dá dostat do jiných špatně přístupných částí jeskyního komplexu..Některé útvary v jeskyni připomínají postavy a nebo vrhají zajímavé stíny..

Jeskyně je zvláštní na rozdíl od ostatních v Česku i jinde ve světě, že je suchá a prašná.. Jediná vlhká část se nachází v nižším patře, kam byl vstup momentálně zakázán a to proto, že jezírko, které tam je se vlivem počasí občas rozleje a namočí ten vápený prach ve svém okolí. Cesta se pak stane velmi kluzká a nebezpečná..


Když turisté vyjdou ven pocítí stejnou úlevu, jako když do jeskyně vstoupí.. Nejprve se příjemě zchladí z parna léta a po necelé hodině, když se dostanou na slunce, tak se z toho chladu jeskyně zahřejí..


Čekání na vstup či po výstupu si jde zpříjemnit prohlídkou geoparku.. Jsou zde umístěny bloky hornin z různých koutů Česka.. A také se něco dozvědět o zdejší lokalitě..

A na závěr jednu zajímavost. Jeskyně nejsou přístupné po celý rok, protože jsou zimovištěm netopýrů, zejména ohroženého "Vrápence malého"..


A příště, ve třetí části o Mikulově něco o samotném městě.. Pěkné výletování přátelé..Usmívající se

O překvapení z rýže na blogu iDNES.

3. září 2015 v 17:35 Ostatní.
http://premekcech.blog.idnes.cz/c/475325/o-tom-ze-mam-hlavu-v-rejzi-z-ryze.html

Aopak

2. září 2015 v 21:37