Lepší je jít za sluncem, než za svým stínem.

Přátelé buďte vítáni!

Září 2014

O informatice vesmíru skrze topoly..

29. září 2014 v 18:43 | Přemysl Čech |  O vesmíru a informatice.
Bude to už 18 roků, co jsem se já tvrdý ateista setkal s fenoménem jiných toků informací, než jsou ty, za kterými stojí lidé a vůbec příroda.. Když jsem o tom začal přemýšlet, dospěl jsem k závěru, že vše je vysvětlitelné, byť jen zatím na základě logiky, než třeba fyziky.. Ale o tom už jsem tu několkrát psal. Letos jsem se snažil do vysvětlení fenomenu vesmírné informatiky zapojit i pozorování pomocí fotografie a její úpravou do infra HDR. Prostě na dvou odlišných místech jsem si zvolil podobně orientovaný objekt, v mém případě - topoly.. Musím se přiznat, že to původní, co jsem si od toho sliboval se na první pohled nenaplnilo, ale v podstatě šťastnou náhodou jsem narazil na ještě daleko zajímavější věc. Vlastně na dvě věci, ale ta druhá přímo nesouvisí s těmi topoly..
Tou šťastnou věcí, co jsem si náhodně zvolil byl časový odstup fotografování a pak jeden z objektů, tedy topolů.. Zjistil jse díky tomu, že za určitých okolností a do určité doby si mě stromy pamatují, po té době už ne.. Prostě stačilo přijít o pouhou hodinu pozdějí a pozadí za stromy vypadalo zcela jinak.. Ale to jenom u topolů, které jsem fotil v Bánově, ty které jsem fotil v Uherském Hradišti měly po celou dobu focení své pozadí pořád prakticky stejné.. Pak mě došlo v čem je jediný rozdíl. Topoly u Bánova po prvním focení někdo dost hodně prořezal a zmladil, v Uherském Hradišti ne.
Pozadí topolů na konci ledna před prořezáním je jasně do červena..

A takhle vypadalo pozadí topolů, když jsem se o pouhou hodinu opozdil, pokud jsem došel na čas a nebo dřív, měly topoly opět červené pozadí.. Stejně, jako ty kontrolní, ty jej měly vždy jen červené a to nezávisle na času a počasí.. Tak to bylo se změnou barevného pozadí u topolů u Bánova asi dva a půl měsíce.. Pak jako by na prořezávku zapomněly a jejich pozadí už bylo nezávisle na času a počasí stejně, jako u topolů v Hradišti, tedy už jen červené.. Snímků mám spousty a opakovaných, protože už ty stromy fotím 8 měsíců a zbývá poslední měsíc..

No a ta druhá záhadná věc souvisí s počasím.. Už kdysi dávno, tak před 15 roky mě napadlo, jak nepromrhat čas zbytečnou jízdou.. Tekrát jsme měli prodejnu a bohužel i 50 km vzdálený vinohrad, no a když tam jeden jel a začalo pršet, tak prd udělal a jen projel benzín, protože za deště se stříkat proti chorobám nejde.. Tak jsem si řekl proč nevyzkoušet možnosti toho vesmírného internetu.. Prostě jsem se zeptal, kdy jet na vinohrad, dostal jsem datum i dva týdny dopředu, ten den jsem jel a od té doby jsem se už nikdy kvůli dešti nemusel vracet s nepořízenou a co bylo dobré, ty termíny ještě i respektovaly vývoj perenospory a padlí. Když jsem později začal fotit a chtěl jsem někam jet a nezáleželo mi až tak na datumu, tak jsem to využíval i na tohle. Den, který mi to určilo nikdy nepršelo, ba spíš bylo slunečno.. Ale to mi připadlo logické, že vesmír si to umí líp vypočítat, jako meteorologové a tak co jsem v důchodu využívám to pořád.. Co mě ale zaskočilo je fakt, že 8 měsíců chodím ty topoly fotit a musím k nim jít jistou trasu pěšky, chodím přibližně ve stejnou hodinu a den.. Už 32 krát a nikdy jsem nezmokl, nikdy v té době nepršelo.. A byly dny kdy pršelo, když jsem byl ve vlaku, po vystoupení přestalo a začalo zase lejt, když jsem jel vlakem domů.. To stejné při focení v Bánově a tady jsem to měl k topolům ještě pěšky mnohem dál.. Prostě buď bylo pěkné počasí a když bylo deštivo, tak ve chvíli, kdy jsem musel jít fotit vznikla, jakási výseč bez deště a počkala až dojdu domů..
No já ten vesmír prostě miluji, i když hlavně proto, že díky němu nemusím zatím chodit k doktorovi. Naposledy mi doporučil, abych nejedl vůbec uzeniny a tak jsem je přestal kupovat. Po stránce zdraví ho poslouchám takřka na slovo. Nakonec je to asi nejužitečnější bonus, co z toho mám.

Baletka

28. září 2014 v 20:25 | Přemysl Čech |  Texty písní.

Přibližování

22. září 2014 v 9:26 | Přemysl Čech |  Básničky za víčky.

Život je jako sklenice vína

15. září 2014 v 9:09 | Přemysl Čech |  Básničky za víčky.


Básnička z dob dávno minulých.. Z 69. roku, když mě bylo krásných 19 let a já se toulal po Francii.. Usmívající se

Povodeň z vlasů tvých..

8. září 2014 v 9:06 | Přemysl Čech |  Texty písní.