Lepší je jít za sluncem, než za svým stínem.

Přátelé buďte vítáni!

Červen 2012

O genetické manipulaci ještě jednou.

30. června 2012 v 15:49 | Přemysl Čech |  O planetě a přírodě.
Už před delším časem jsem psal o tom, že genetické manipulace v rostliné říši jsou krajně riskantní a nebezpečné pro lidstvo, protože až se vymknou z rukou, může to přinést hladomor nejen, jako teď v důsledku sucha pro určité oblasti, ale i globální.. Genetické manipulace jsou z hlediska přírody nesystémové, boří to, co zde pracně za tisíce roků vybudovala evoluce a to jen pro momentální ekonomickou výhodu... Mluvím o těch genetických upravách rostlin, které mají zajistit používání širokospektrálních herbicidů, pro snížení nákladů, které mají donutit uměle rostlinu k produkci chemické látky, která by ničila a nebo odpuzovala živočišné škůdce nebo tuto rostlinu činila odolnou proti plísním a virózám..
Jde o to, že takhle uměle dosazené parametry do rostliny nemají stabilitu a dokonce mohou aktivovat ve škůdcích proces nejen přizpůsobení se situaci, ale i naopak zvýšení dravosti v napadení samotné rostliny. Je to z toho důvodu, že manipulací v genomu dojde k narušení jistého rovnovážného stavu mezi "predátory a oběťmi a příroda se postará o návrat poskytnutím výhody predátororům... Tak se může stát, že na jistý vymezený čas dojde k likvidaci kulturní plodiny a to může vyvolat hladomor, stačí, když problém přetrvá celosvětově třeba pouhé dva roky..

V USA v u modifikované kukuřice, která svým obsahem jisté bilkoviny měla sama o sobě potírat brouka, který ničil její kořeny, se po čase projevilo, že nejen, že by tato látka ničil tohoto škůdce, ba naopak, on si ji během pár let oblíbil. Paradoxně se na kořenech objevuje mnohem dřív, než před genetickou úpravou a je daleko víc žravější.. To je jen malý příklad toho, jak tohle "frankensteinství" může dopadnout.

Nad přírodou nemůžeme cítit, nebo co hůře, uplatňovat nějakou nadvládu, s přírodou pouze můžeme žít v partnerském vztahu. V ní samotné je zašifrováno mnoho tajemství, které nám mohou po rozluštění pomoci v našem životě.. My můžeme brát, to co nám sama nabízí, ale těžko ji vnutíme to, co není jejím evolučním obsahem...

Můj předchozí článek k tomuto tématu - http://premyslcech.blog.cz/0903/o-geneticke-manipulaci

Chlupatý strach

27. června 2012 v 16:27 | Přemysl Čech |  Básničky za víčky.

Chlupatý strach
Chlupatý límec
vzal nohy z ramen
jedné dámy
a vlezl do díry

Celý kožich začal vibrovat
do podzimních barev

Jeho dobře vyčiněné lišky
se vzpíraly stehům
jako nevyčiněné
až praskly hranice pospolitosti
a blízkým norám
přestalo kručet v žaludku

Na cestě od Prášil
se objevili
lační myslivci

Pozdě honit bycha

27. června 2012 v 16:18 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

Pozdě bycha honitPolíbil jsem žábu
teď mám doma bábu

Šklebí se na mě
od ucha do ucha
bože jak krásná
byla ta ropucha

Excetrický nočník

25. června 2012 v 19:02 | Přemysl Čech |  Básničky - prasničky

Excetrický nočník
Nejlepší snad byly mokré plenky
mohl jsem ležet a dovolit si vzlyk
jednou však natáhli mi trenky
a naučili sedat na nočník

Však můj nočníček byl excentrický
snad proto popichoval to mé snění
na něm jsem toužil vždycky
sedět ve vysokém postavení

A tak díky tomu nočníku
každý večer skvěle bydlím
ve vybraném podniku
na barové židli

O jarmarku "Nardenu" v Uherském Brodě.

24. června 2012 v 19:38 | Přemysl Čech |  Fotoblogy o městech i přírodě.
První červnovou sobotu se v Uherském Brodě konává každoročně jarmark, který, bývá nepravidelně okořeněný účastí Naardenu. Zasloužil se o to, jako, i mnohé další, učitel národů - Komenský a to proto, že v Uherském Brodě se pravděpodobně narodil a v Naardenu zemřel.. Ale dnes nechci psát o Komenském, o tom jsem už mimochodem jednou psal ve spojitosti s jeho muzeem v našem městě. Šlo mi jen o vysvětlení, proč právě s Naardenem náš U.Brod udržuje přátelské a nadstandartní vztahy.. Letos se přátelé z Holandska prezentovali dvěma stánky se sýry a jinými dobrotami a dvěma hudebními soubory.. Než přejdu k obrázkům, ještě dodám, že bylo sice pod mrakem, ale nepršelo, což bylo hlavní pro příjemný průběh.. Jen jsem měl pocit, že stánkaři byli poněkud nervozní, že se kšefty nehýbaly, jako před pár lety..


Tak to hlavní, co přátelé z Nardenu přivezli na prodej, byly sýry, bylo jen škoda, že to byly poměrně velká balení a tudíž drahá a popravdě komu se chce utratit 150 Kč za jedno balení, pokud by chtěl ochutnat všechny druhy vyjde to už na 450 Kč, což je hodně, nehledě k tomu, že skoro v každém městě už jsou tyhle sýry k dostání i v menší váze..Jinak byly k zakoupení či ochutnání sladkosti, asi největší zájem byl o vaječný koňak se šlehačkou...

Ostatní stánky už byly z našich koutů, nejvíce možná z Brodska...a to jak prodejní tak ukázkové..
Mně osobně se nejvíce líbil stánek s dorty...


No uznejte, že jde darovat i ručník v krásné fazoně...I taková ručně dělaná fujara by mohla být hezkým dárkem, ovšem ne pro někoho, kdo trpí, jako já, hudebním hluchem...Kabinky na zkoušení šatů zde byly ovšem přísně veřejné...Kdybych já byl kovářem ukul bych si vílu, ale nejsem... Tak ji hledám..Ovšem v takovémhle davu by už se nějaká ta víla dala i najít... Ale i kdyby se našla, stejně měla oči upřené na pěkné kluky z Rangers...a ne na mě..


Tato skupina je nestárnoucí klasika, byť co si je pamatuji z mládí, už značně menší a obměněná..

No a taky diváci a hlavně divačky mohli uši a oči nechat na holadských "svazácích", co přijeli zahrát k dobré náladě...


Dva ze souboru to trochu nezvládli s botama, ale nástroje hrály bezvadně a pohodově..

Na podium si přišla přihřát svou polívečku i paní senátorka za TOP stranu..


Vzala si na sebe i holandkou národní barvu, ale i když se hlásí o další podíl na moci v senátu, bůh ví, zda ji to bude stačit, jeden z jejich soupeřů Tomio Okamura nelení objíždět i vesničky a ne jen velké akce..


A tak jsem se společně se sochou odvrátil od podia a zašel se podívat k poslednímu stánku..


A tam jsem konečně objevil ty víly... Tak zase někdy jindy přátelé, odcházím na terapii...

Krásně dobrošpatná.

9. června 2012 v 16:35 | Přemysl Čech |  Básničky za víčky.

Krásně dobrošpatnáJaký kdo je vědí
pouze lidojedi

Takový lidojed
když není zrovna hladný
pozná prostě hned
kdo je dobrý
a kdo špatný

A já tě líbal
z plných plic
a kousal
a nepoznal jsem vůbec nic

Jen ta doměnka matná
ve mně je

Jsi krásně dobrošpatná
jsi kouskem z mé naděje

Mlčení.

8. června 2012 v 16:51 | Přemysl Čech |  Básničky za víčky.

Mlčení


Stůl půlí naše dotyky
a na svém těle mísí dech

Je řekou dubovou
s gondolami zakletými v rohlíky
a my jsme dva rybáři
a každý má svůj břeh

O letošní sbírce motýlů..

2. června 2012 v 18:11 | Přemysl Čech |  Fotoblogy o městech i přírodě.
Letošní jaro, jako by bylo bohatější na motýly, ale spíš dubnu a na začátku května, jak současné době.. Sucho sužuje i louky, kvete málo bylin a motýli se trochu vytratili a nebo možná jen sabotují mou snahu je vyfotit. Ale pár foteček přece jen je, tak se s vámi o ně podělím. Já vím, že by bylo lepší k motýlům napsat i jejich jméno, ale až na pár vyjímek je neznám a beru je spíš, jako létající obrázky přírody a tam autora známe v tom, že jej neznáme, jen ho tušíme i v sobě a říkáme mu Bůh.
Tak už teď beze slov kouknite na jeho díla.
A toho posledního motýla jsem letos vyfotil, jako prvního a taky jsem ho ještě ve své "sbírce" neměl. Byl vlastně poslem jara, protože si opravdu pospíšil, ještě se ani nic moc nezelenalo, ani nekvetlo, tak jsem byl překvapený, když právě on rozkvetl tak nečekaně a blízko předemnou.. V té chvíli pro mě začalo jaro..