Lepší je jít za sluncem, než za svým stínem.

Přátelé buďte vítáni!

Červen 2009

O životě na Rmenu.

27. června 2009 v 20:07 | Přemek. |  Makra.
Tak jsme se vypravili v pátek na houby a téměř "houby" jsme našli. Ale potkali jsme krásné Muchomůrky a spostu malých přátel na Rmenu. Snad se vám budou také líbit.


Tak tohle je larva slunéčka sedmitečného a leze za svou oblíbenou potravou...
A tady se už vyhřívá na "pláži"...po obídku..
Koupání v pylu, to jsou lázně...


A na závěr jeden detail "frajera" už z cesty domů - sice bez hub, ale není takovýhle úlovek taky krásný??


O vitaminech.

25. června 2009 v 21:46 | Přemek. |  O zdraví a "léčení"..
Náhodou se mi dostal do ruky nějaký magazím o vitamínech a vzpoměl jsem si na příhodu z poloviny 90 let. To tu ještě nebyly tak všudy přítomné super a hypermarkety. Stál jsem ve frontě v normální prodejně zeleniny (žádné brázdění s koši mezi regály). Když po dvaceti minutách čekání, zůstala přede mnou jediná paní, ožil jsem z tupého zírání po karfiolech a připravoval si objednávkovou řeč. Ale chybička se vloudila. Ta paní se snad umanula nakoupit vše, co se netvářilo "unaveně". Po dvacátém vážení, začala za mnou už opatrně reptat celá fronta. Ale paní jako by neslyšela, ládovala pojízdnou tašku a několik "hladových" igelitek. Když platila, fronta zahučela úlevou. Teprve nyní si paní uvědomila svou "sledovanost" a s omluvným úsměvem začala vyprávět.
Víte, já měla obvodního doktora a ten mi předepisoval a doporučoval spoustu vitamínú, minerálů a jiných doplňků. Stálo mě to celý majlant, ale co člověk neudělá pro zdraví... A pak lékař odešel do důchodu, přišel nový a ten se nad tím zhrozil.. - To všechno polykáte, neblázněte, za ty peníze, co dáváte do vitamínů si raději kupte ovoce a zeleninu. Po té radě nebylo daleko k činu. Od té doby nevím jak pilulky vypadají a jím hodně ovoce a zeleniny. Cítím se mnohem lépe, pochutnám si a stojí mě to polovinu toho, co ty vitámíny... A pak ta žena až reklamě kypící zdravím noblesně odkráčela a "fronta" vykoupila obchod..ač mnozí přišli jenom pro brambory..
K čemu vlasně "jíst" pilulky, když je k dostání ovoce a zelenina. A a pak nekontrolované užívání těchto různých preparátů může spíše ublížit. Přinejmenší ty vitamíny vyčuráme... Neměl jsem p.Julinka moc v oblibě, ale v jednom měl pravdu. Lidé nadávají na 30 korun za recept, ale jsou schopni utratit stovky korun za blbosti.. Máme však svobodu vlastního rozhodnutí - někdo rád zdravé potraviny a někdo je obchází s vitamínama.. Proti gustu žádný dišputát.

O tulipánovníku a vzpomínce na "výkrm"

23. června 2009 v 21:24 | Přemek. |  Osobní.
Když jsme procházeli v neděli kroměřížský zámecký park, narazili jsme na můj oblíbený Tulipánovník líliokvětý (Liriodendron tulipifera). Tento krásný a zajímavý strom,( i díky svým květům, co připomínají tulipány), jsem rád vyhledával v Lednickém parku, ale krásné exepláře kvetou o něco později i v Lešné u Valašského Meziříčí. Pohled na něj ve mně vždy probouzí vzpomínky na dobu, když jsem měl devět roků a byl jsem lékaři vyslán na "výkrm" do Moravce, kde v místním zámku fungovala dětská léčebna. Bydleli jsme přímo v zámku, jedli na tu dobu "tučnou zámeckou" stravu a volno trávili v zámeckém parku. Poprve v životě jsem tam mimo toho Tulipánovníku viděl třeba i Korkovník amurský a jiné zajímavé stromy. Musím říct, že zahrada měla na mě větší vliv, než jídlo. Po dvou měsících ze mně stejně vystupovaly žebra a probublávalo srdce přes prsní sval. Ale narozdíl od některých, váha alespoň vykázala stejný výsledek, jako při nástupu. (Ovšem je fakt, že větší část "léčených" ztloustla.) Tak mě napadá, že v době hamburgerů už asi tyto léčebny nejsou nutné.. Nebo o nějaké ještě někdo ví?
Obrázek Tulipánovníku ze zámecké zahrady v Kroměříži.

O pávismu

21. června 2009 v 21:12 | Přemek. |  Kdo jsme...


Říká se - je pyšný jako páv...
Před mnoha lety jsem dostal, spolu s dalšími "pokušiteli" o poezii, pozvání do živého vysílání Mikropoetického fóra, které tenkrát uváděl v rozhlase Jiří Tušl. Do pořadu přišel na besedu i jeden zkušený "režimní" básník, opěvovaný tenkrát v tisku za nevšední poetické zpracování únorového vítězství.. Byl to velmi pohledný sebevědomý blonďál. Ale hlavně to byl "pávista"..
Před vysíláním se nám chlubil, jak se každé ráno postaví nahý před zrcadlo a říka si - básníku, ty jsi tak krásný...
Ale "pávisti" se objevují v každé době, i v té současné.. Jeden natřepává peří své sebestředné neomylnosti. Druhý, co tvrdí, že zastupuje ty méně majetné, se chlubí svým hodně drahým oblečením. Třetí se proslavuje svou luxusní "VIP" dovolenou, dalšímu už není žádná strana dost "TOP"... Říká se, že pýchá předchází pád. Jenže to u "pávistů" neplatí, protože pávi mají přece křídla... Jako ti od kroměřížského zámku. Umí přesně napodobit některé politiky. No posuďte sami.


Tak, takhle se oslovují budoucí voliči.


A tak se oslovují voliči po volbách..
To kousek dál na náměstí v Kroměříži tuto sobotu rachotily "silné" stroje.. Konal se tu závod majitelů starých mopedů. Milá recese a spousta diváků. Dobře se bavili. Jaký to kotrast k těm "natřepávačům" vlastní pýchy.
Tak pár obrázků ze závodů...
Jinak v Kroměříži se nebudete určitě nudit i v jiné dny. Je tam opravdu, co vidět..

O louce.

17. června 2009 v 21:33 | Přemek. |  Makra.
Vybrali jsme se dnes na louku na jahůdky.
A potkali jsme zase tolik "zajímavých a krásných kamarádů". Je to zvláštní, ale dokud jsem si nepořídil digitální fotoaparát, téměř vůbec jsem se nezajímal po čem to vlastně někdy i šlapu. Teprve zvětšeniny tohoto svébytného světa mi ukázaly jeho krásu. My lidé jsme často povrchní, protože nevnímáme své okolí i v jeho detailech. Díváme se totiž rádi jen "z velké výšky" kvůli našemu alibi. Pro vlastní život, nevidíme život druhých. Vždyť všichni přece žijeme na "jedné louce"...
Tak alespoň pár fotek z té dnešní...


A to jsou mšice, ty jen pro zajímavost... Mravenec, který je pásl se ukryl za stonek. No není to jako ze života..
Na závěr jsme se zase my napásli jahůdkama a šly jsme z té louky na tu "louku" naši...

O Makrech 2. Aneb, láska je láska...

15. června 2009 v 16:00 | Přemek. |  Makra.
Dávám opět k nahlédnutí několik makrofotek ze hmyzí říše...o lásce..
Nejdříve se nabaštíme, láska přece prochází žaludkem...

Pak trochu toho objímání a hlazení...
Trochu z Kámasútry....
A co ten ruší, že by přilétl kvůli "švédské trojce"..? Ale neé, jen nás volá na hostinu. Tak to letíme taky..
Kam??? No na hov.. se nás vždy sletí nejvíc... Však to znáte lidi z politiky...
Ale jiní se věnují lásce dál...zatím co my jsme "naletěli"....
Jo, tak to v životě hold chodí.

O dobrošpatnosti.

12. června 2009 v 9:25 | Přemek. |  Kdo jsme...
Jací jsme - my lidé? Dobří nebo špatní? Jsme dobrošpatní. To jenom právě ta naše vlastní dobrošpatnost nás někdy nutí vnímat odděleně. Tak třeba o volbách - o jednom a tom samém politikovi jedni říkali, že je špatný a druzí, že je dobrý. Takovéhle hodnocení je prostě velmi subjektivní a pomíjivé, protože v něm záleží jen na úhlu pohledu. Znáte to, lidé někoho nemají rádi, často ho i pomlouvají, ale když zemře, najednou si vzpomenou, že to byl vlastně i dobrý člověk... My lidé jsme zřejmě v hodnocení těch druhých málo pravdiví. Ponechme ho raději životu a tomu, co je nad námi. Přemýšlejme o to víc o vlastní dobrošpatnosti, protože právě ona se nám vždy vrací jako bumerang do našeho dobrošpatného života.Krásně dobrošpatná


Jaký kdo je vědí
pouze lidojedi

Takový lidojed
i když není hladný
pozná prostě hned
kdo je dobrý
a kdo špatný

A já tě líbal
z plných plic
a kousal
a nepoznal jsem vůbec nic

Jen ta doměnka matná
ve mně je

Jsi krásně dobrošpatná
jsi kouskem z mé naděje

O zrní č.3

8. června 2009 v 10:11 | Přemek. |  Politika.
Dobojováno. O pár dobře placených míst se rozhořela bitva, jako kdyby šlo o všechno. Strany na to vynaložily spoustu oranžových, modrých, zelených a bůh ví jakých peněz. Celkem k ničemu. Volby by dopadly podobně i bez těch všech tiskovin, které jen zbytečně zatěžují naše životní prostředí, stejně tak jako to naše "duševní" prostředí zase zatížily všechny ty "divadelní výstupy, pseudoaféry a vaječné trefovačky". Tak si říkám, zda by si politické strany nemohly pořídit raději kolovrátek, myslím, že by to bylo stejně vypovídající..a hlavně levnější.

O troubení.

5. června 2009 v 20:42 | Přemek. |  Osobní.
Asi vzpomínáte na předlistopadovou odrhovačku, ze které se stal drobný politický hit pouhým doplněním jednoho písmenka.. Šlo o: "Už troubějí na horách jeleni..n..". Mě samotného ta písnička inspirovala k básničce.

Na horách troubějí jeleni
myslivci jsou na lovu
a manželky nelení
zbavují se okovů

Když myslivci vracejí se
to jdou jako mátohy
jelena zas nestřelili
přesto nesou parohy


Vzpomínám si v souvislost s troubením na milou historku. Kolega mě kdysi požádal, zda bych mu nevzal do dílen nátrubek. Jako správný agronom jsem to vzal pěšky kolem mé oblíbené zeleniny, kterou jsem měl tenkrát na starosti. Cestu jsem si krátil pokusy vyluzovat na nátrubek nějaký tón.. Najednou mě zamrazilo v zádech, jako by mě někdo pozoroval. Otočil jsem se a strnul překvapením. Za mnou stál krásný, urostený srnec a vůbec nevypadal, že by měl ze mě strach... Naopak, když jsem se rozešel rychle dál, kráčel se zájmem za mnou. Skoro km až k vesnici. Od té doby jsem se už nikdy nepokusil cokoliv vyluzovat na trubku... Aby si mě srnci zas náhodou nepletli se srnou. A co teprve, kdyby se jednalo o jelena... Ať si ta zvěřina troubí sama..

O zrní č.2

3. června 2009 v 19:16 | Přemek. |  Politika.
V příspěvku o zrní jsem napsal na konci - "Nikomu nejde o idee, všem jde jen o zrní. A zase, jako už tolikrát v minulosti jsou k tomu využíváni studenti". Jeden anonym pak na mě nenechal nit čistou. A dostalo se mi důkazu o mé pravdě, však přímo do schránky. Opravdu přesvědčivého -propagační plakát ČSSD.. Člověk by dojetím zaslzel... Politici ČSSD s vajíčkovým make upem na tvářích a p.Paroubek se na něm přímo tváří blaženě. Škoda, že se tak neumí tvářit i bez vajíček...
Pan Havel tam teatrálně pokleká před studentem s proložkou vajíček, opravdu dojemné scény pro naivní lidi... A tuitulek - Nenechme se zastrašit agresí. To opravdu ČSSD sází jen na primitivnost. Není to od takové strany trochu ubohé?
Dnes byl v na blogu článek o tom, jak kapitalismus pohltil socialismus. Je to pochopitelné. Kapitalismus vychází z přírody, z konkurence, kde vítězí a přežívá ten lepší. Jenže my jsme v rámci té přírody přece lidé a měli by jsme preferovat i pomoc těm, co nejsou tak silní. Ale ne za cenu demagogie a zneužívání druhých. Píši to nerad, ale ČSSD nemá dobrého vůdce ke škodě této země. Je příliš zahleděný sám do sebe, příliš spekuluje a říká to, co chce slyšet většina, ne co si myslí. Jde mu taky jen o zrní.

O makrech..

1. června 2009 v 17:06 | Přemek. |  Makra.
Rád fotím drobné žívočichy, tak se s vámi chci podělit o pár snímků. Přeji pěkné dny v přírodě...